University of Lincoln, Anglia
- Skuteczność źródła światła
Skuteczność źródła światła
Redukcja zużycia energii elektrycznej wykorzystywanej przez oświetlenie o 25% dzięki zastosowaniu technologii LED i wbudowanych w oprawy sterowników. Całkowita zmniejszenie kosztów energii w akademikach o ponad 20%.
- Ballast classification
Ballast classification
Controlling the electricity supply to the lamp (Energy Efficiency Index).
- Luminaire distribution
Luminaire distribution
Controlling light emission using optics which bend and shape the light to the correct location.
- System efficacy
System efficacy
Combining optical and thermal control within the luminaire (luminaire lm/W).
- Czujniki ruchu
Czujniki ruchu
Wbudowane w oprawy czujniki ruchu zapewniają wyłączenie światła w obszarach wspólnych i kuchniach po ich opuszczeniu przez studentów.
- Daylight detection
Daylight detection
Reducing waste light during daylight hours.
- Constant illuminance
Constant illuminance
Producing the correct lighting levels for the duration of the maintenance period.
- Task-scene setting
Task-scene setting
Allowing the user to set scenes and adapt the lighting to different tasks.
- Timed off
Timed off
Automatic cut-off to turn all lights off during unoccupied hours.
- Task lighting
Task lighting
Lighting task areas with the correct amount of light.
- Zoning of lighting
Zoning of lighting
Zoning lighting in accordance to occupancy patterns or window location.
- Konserwacja
Konserwacja
Nowe produkty LED Thorn charakteryzują się pięciokrotnie dłuższą żywotnością niż tradycyjne świetlówki 2D. Koszty i nakłady pracy związane z konserwacją opraw zmniejszają się drastycznie.
- Waste light
Waste light
Eliminating waste light which does not hit the intended target.
- Reflectance
Reflectance
Taking advantage of light which is reflected from the surface within the space.
- Visible smart metering
Visible smart metering
Enabling results of actions to be quickly seen as increased or decreased energy use to encourage responsible energy consumption.
Uniwersytet zredukował zużycie energii o 25% i wygrał nagrodę za recykling
Uniwersytet w Lincoln uruchomił jedyną w swoim rodzaju instalację wykorzystującą LED i świetlówki od firmy Thorn w 17 akademikach. Zużycie i koszty energii spadły o 25%. Szkoła wygrała także nagrodę za recykling (Lux 2013 Recycling Award) przyznaną za utylizację starych opraw i belek świetlówkowych z zachowaniem zasad ochrony środowiska.
Tło projektu
Szkoły wyższe w Wielkiej Brytanii modernizują swoje obiekty by zwiększyć ich wydajność energetyczną i zminimalizować emisję dwutlenku węgla. Dokładnie tak samo było w przypadku Uniwersytetu w Lincoln, który w ciągu ostatnich kilku lat odniósł ogromny sukces wspinając się w rankingu uczelni wyżej niż jakakolwiek inna szkoła w kraju.
W roku 2009 Uniwersytet opublikował dokument opisujący własną politykę środowiskową (Environmental Policy), wyznaczając sobie ambitne cele zapobiegania zanieczyszczeniu środowiska i minimalizacji zużycia energii. Do 2017 roku zamierza spełnić cele i wymagania HEFCE (Wyższa Rada Finansowania Edukacji w Wielkiej Brytanii) w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla.
Latem 2012 roku Uniwersytet rozpoczął gruntowną modernizację pomieszczeń „The Courts”, całego kompleksu 17 akademików, 1037 umeblowanych sypialni, obszarów wspólnego użytkowania i kuchni. W celu zapewnienia, że całość projektu odpowiada celom środowiskowym zdefiniowanym przez Uniwersytet, zespoły odpowiedzialne za utrzymanie obiektów rozpoczęły na rynku poszukiwania wydajnych produktów oświetleniowych mających zastąpić istniejące oprawy 2D i belki wykorzystujące świetlówki T8.
Phil Lawson, szef zespołu ds. elektryki Uniwersytetu w Lincoln, powiedział: „Potrzebujemy opraw LED i belek świetlówkowych, które będą wytrzymałe, trwałe, opłacalne i łatwe w montażu. Takich, które nie będą wymagać zasadniczych zmian w istniejącym, wbudowanym okablowaniu budynku. Zintegrowane sterowniki to konieczność jeśli chcemy mieć pewność, że studenci nie będą po wyjściu zostawiali w pokojach włączonego światła.”
Kolejnym kluczowym wymogiem projektu była utylizacja starych opraw spełniająca wymogi Dyrektywy WEEE, recykling materiałów tam gdzie jest to możliwe i minimalizacja ilości odpadów wysyłanych na wysypisko.
Rozwiązanie od Thorn
W trakcie wizyty na targach LuxLive 2011, Phil Lawson zobaczył jak działa nowa oferowana przez Thorn plafoniera Leopard LED i belka świetlówkowa T16 Pop Pack Pro. „Widziałem już wcześniej produkty LED i belki świetlówkowe od innych producentów, ja potrzebuję gwarancji jakości oraz trwałości i to właśnie dostałem od Thorn” mówi Phil. „Oferta Thorn była niesamowicie konkurencyjna z finansowego punktu widzenia a dodatkowym plusem był fakt, że w pakiecie zaoferowali rozwiązanie obejmujące utylizację naszych starych opraw”.
W fazie planowania projektu, zespół ds. obsługi klienta Thorn pomógł Uniwersytetowi zbudować biznesowe uzasadnienie decyzji wymiany istniejącej instalacji wykorzystującej plafoniery 2D i belki świetlówkowe T8 na najnowszą generację produktów LED i świetlówkowych naszej firmy. „W oparciu o założenie redukcji zużycia energii i wykorzystania automatycznych sterowników, mogliśmy na podstawie obliczeń założyć, iż zmiana na produkty Thorn pozwoli nam zredukować zainstalowaną moc o 23 kW z 57.7kW do 33.9kW w całym kompleksie 17 akademików” mówi Phil.
Ze zdefiniowanym uzasadnieniem biznesowym Uniwersytet rozpoczął pracę z lokalnym przedstawicielem Thorn i partnerami ds. recyklingu przy wymianie opraw we wszystkich akademikach w oparciu o zaplanowane trzy etapy prac. „W 2012 roku wymieniliśmy 1479 opraw w siedmiu akademikach, w 2013 roku dalszych 1429 w pięciu budynkach” mówi Phil, „modernizację opraw w pozostałych pięciu przeprowadzimy latem 2014 roku”.
W efekcie prac na każdym z etapów, stare oprawy i belki świetlówkowe umieszczane były w kontenerach recyklingowych dostarczonych przez Lumicom i Recolight, partnerów Thorn. „Materiały były dzielone na dwa rodzaje kontenerów i przekazywane dalej do recyklingu” mówi Phil.
Rezultaty i zyski
Zainstalowanie opraw LED i świetlówek Thorn w akademikach na miejsce starych opraw i belek świetlówkowych umożliwi Uniwersytetowi w Lincoln minimalizację wpływu oddziaływania budynków na środowisko naturalne i redukcję kosztów zużycia energii. Szkoła zredukuje także swoją emisję dwutlenku węgla o 62%. Równie ważny jest fakt uzyskania powszechnego uznania za zaangażowanie z jakim podeszła do zagadnienia recyklingu.
Pełna amortyzacja inwestycji nastąpi w okresie pięciu lat
W oparciu o połączenie wydajnych i oszczędnych źródeł światła LED i zintegrowanych sterowników oświetlenia można z dużą dokładnością szacować ze Uniwersytet w Lincoln osiągnie niezwykle dynamiczną stopę zwrotu tej inwestycji. Obliczenia wskazują na oszczędność energii zużywanej na oświetlenie w wysokości 25% i całkowitą oszczędność energii w akademikach powyżej 20%. „Różnice w zużyciu energii byliśmy w stanie pomierzyć na podstawie porównania zużycia energii w pięciu budynkach z produktami Thorn i tymi, w których wciąż używane są stare świetlówki 2D” mówi Phil. „W tej zmodernizowanej piątce, do zaobserwowania jest średnia miesięczna redukcja zużycia energii na poziomie większym niż 20%, co w skali roku akademickiego oznacza oszczędność w wysokości niemal 10 000 GBP. Jeśli podobne rezultaty osiągniemy w pozostałych 12 budynkach to produkty Thorn spłacą się w niecałe pięć lat.”
Uznanie przemysłu dla dobrych praktyk związanych z ochroną środowiska
Uniwersytet wygrał nagrodę Lux 2013 Recycling Award za swój kompleksowy projekt modernizacji w „The Courts”. „Możliwość recyklingu naszych starych opraw i belek były od początku jednym z głównych priorytetów przedsięwzięcia, jesteśmy niezwykle dumni, że udało nam się go osiągnąć” mówi Phil. „Przyznanie nam nagrody wskazuje na fakt, że jesteśmy liderami jeśli chodzi o recykling i odpowiedzialność za środowisko.”
Szybki i prosty montaż
Nowe produkty LED i oprawy świetlówkowe Thorn były szybkie, łatwe i oszczędne w montażu, nie trzeba było modernizować istniejącego w akademikach okablowania. Dodatkowo, nowe oprawy i belki wyposażone są w czujniki, które gwarantują, że światło nie pozostaje włączone po opuszczeniu pomieszczenia przez studentów oraz, że zostanie ono natychmiast włączone w sytuacji awaryjnej – cała ta funkcjonalność zawiera się w kompaktowej obudowie oprawy. „Oprawy i belki świetlówkowe Thorn zapewniają nam całą niezbędną funkcjonalność w prostym produkcie, który dodatkowo jest bardzo łatwy i szybki w montażu” mówi Phil.
Podstawowe informacje
Tło projektu
- Modernizacja 17 akademików i wymiana nieefektywnych świetlówek 2D
- Zagwarantowanie spełnienia rygorystycznych wymogów ochrony środowiska w zakresie zapobiegania zanieczyszczeniu i minimalizacji zużycia energii
- Recykling starych opraw i belek oświetleniowych w celu minimalizacji ilości odpadów wysyłanych na składowisko śmieci
- Wykorzystanie sterowników w celu zapobiegania pozostawianiu włączonego światła w obszarach wspólnego użytkowania
- Łatwy montaż nowych opraw przy jednoczesnym uniknięciu zaawansowanych prac związanych z modyfikacją instalacji elektrycznej
Rozwiązanie Thorn
- Plafoniery Leopard LED Thorn i belki świetlówkowe Pop Pack Pro 35W T5
- Podzielone na etapy, 3 letnie wdrożenie projektu wymiany opraw w 17 akademikach
- Recykling starych opraw i belek oświetleniowych realizowany przez partnerów Thorn
Rezultaty i korzyści
- Miesięczne oszczędności w zużyciu energii na oświetlenie 25%,
całkowita oszczędność energii powyżej 20% - Pełny zwrot kosztów poniesionych na zakup produktów LED Thorn w okresie 5 lat
- Szybki i łatwy montaż bez konieczności przeprowadzania zmian w instalacji elektrycznej
- Wbudowane sterowniki i funkcja oświetlenia awaryjnego
- Przyznanie Uniwersytetowi nagrody Lux 2013 Recycling Award potwierdza jego pozycję jako lidera w zakresie ochrony środowiska
- Nakłady i budżet na konserwację oraz utrzymanie zmniejszone pięciokrotnie
- Partnerstwo oparte na bliskiej, bazującej na zaufaniu współpracy i doskonałej obsłudze